[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Ó itt Szegeden is van minden évben.Délután fél 6-körül bicajoztam keresztül a hídon és láttam,hogy már akkor kezdtek gyülekezni az emberek.Nem tudom miért de engem nem vonz a látványa.Sok éve nem megyek már el megnézni.Persze ennek oka az is lehet,hogy nem érzem jól magam nagy tömegbe.Ha csak tehetem csendesebb helyeket keresek.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Régebben mi is mentünk mindig.Én nagyon szerettem .Ma már nem megyek ,mert Szolnokra kéne menni,de abban a szerencsés helyzetben vagyok,hogy pár méterre lakok Szolnokhoz és az ablakból vagy a kapuból látom a műsort ,ide látszik.Illetve most már nagyon nagyok a fák és ki kell mennem a kapuba ,hogy teljesen lássam és halljam.
Az volt a szép mikor még volt vízi karnevál is .Az volt az igazi.
De ez már régen volt...
:((

Válasz

Csizmadia Éva üzente 10 éve

Szerbusz Kedves Ferenc!

Persze! Mennek. Sokan mennek. A tűzijáték sok szemet vonz. gyermekeket és felnőtteket egyaránt. Messziről is látni. Az ablakomból is.:) Siófokon, és Zamárdiban is van aug. 20.-án. A nagyvárosokban szokott lenni. Eszem- iszommal. Amikor a gyermekem 5 éves körül volt, annyira táncolt, hogy elesett a saját lábában. Amikor pici volt, mindenhová elvittük , hogy ne maradjon le semmiről. Most már más a mérce. De még viszi az apukája.Az ünnepeket együtt töltik. Jó ez így.:)

Válasz

Várszegi Ferenc üzente 10 éve

Megy valaki a tűzijátékra ? Van még egyáltalán valahol Pesten kívül ?:)

Válasz

Várszegi Ferenc üzente 10 éve

Szia ! Évike ,talán jobb is ,hogy nem tudjuk ,mi vár ránk..

Válasz

Csizmadia Éva üzente 10 éve

Az a baj hogy az Ember az ilyen finomságokra is csak úgy tud vágyakozni hogy nyugodtan él, és tudja hogy holnap mi vár rá. Ma senki sem tudja hogy holnap mi vár rá. És ez a legnagyobb probléma, ami elveszi az Ünnepek ízét.
Lehetne otthon is kenyeret sütni. Még az íze is olyan lenne ha akarnánk mint régen. De az az öröm ami azzal járt hogy együtt esszük meg, az nincs. A közössége másképp vannak szerveződve. A lélekközösség hiányzik. Ami összekovácsolja az embereket a kenyér elmajszolásához.
Veletek egy szelet száraz kenyér is jól esne hagymával.
Egyedül pedig a friss és zamatos sem és egyetlen harapást sem.
Mi a gyerekkel hónapok óta nem eszünk kenyeret, mert nincs íze.
Sajnos igaz.

Válasz

Csizmadia Éva üzente 10 éve

Nesze neked Amerika.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Hogy is mondotta Hofi? "...ha ébren vagy ne álmodj!"

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

...na eddig eszem ágában se volt enni ...most suty és megyek ...
:))

azt csak halkan súgom meg ,hogy a "kenyér ünnepén " normális ízű kenyeret nem kaptam,pedig arra fentem a fogam ,hogy pecsenyezsíros kenyeret eszek...hát ez most " ki pipálva...
:((

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Hú bizony !A kemencébe sült kenyér!Emlékeztek ,mikor lekapartuk a fekete héjkérget és alatta az a semmihez sem hasonlítható fantasztikusan finom ,pirult íz.Meg a sercli amit letörtünk,Istenem de fíííííínom falat volt!! Meg a kenyértésztából sült lángos,no meg a kemencébe sült túrós lepény ami szinte rezgett a tepsibe,mikor kisült.Jajj de éhes lettem!!

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

...nekem meg a friss kenyér illata.Akkor még egy hétig is élvezhető volt a kenyér.

Válasz

Simon Katalin üzente 10 éve

Sajnos már egyik ünnep sem arról szól ami valójában:(

Válasz

TÓTH FERENCNÉ üzente 10 éve

Elővenném én a liszteszsákot, ha lenne, de csak zacskó van, a liszt meg ki tudja mikori,és honnan való! De az aratásnak illata az orromban van. A levágott gabonáé, a tarlóé, ahová azután kihajtottuk a libát legelni, hátha még talál valami szemet. Különösen azután amikor meg volt a hordás, és a keresztek (így rakták a búzakévéket) helye meglátszott a földön.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Látom Neked se " csal " az emlékezeted. Minden más volt.Régen volt jelentősége az ünnepnek. És az ünnep az ünnepről szólt és nem arról ,hogy mit szeretnének drága pénzé ránk sózni a " butikokban ..

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Nos,köztudott,hogy valaha az aratást nem ilyen modern légkondis gépekkel végezték,hanem az kézi erővel,kaszálással történt.Az uradalmak aratómunkásokat fogadtak föl, akik elvégezvén a betakarítást ,gyönyörű aratókoszorúkat-búzacsigákat-esőcsigákat fontak a gondosan kiválogatott,megtisztított búzaszálakból,vagyis a szalmából,melyet színes szalagokkal,kalászokkal díszítettek,és ezzel köszönték meg a gazdának a munkalehetőséget,az ételt a szállást s a keresvényt.S a gazda ezt a jelképes aratódíszt megőrizte a következő aratásig. Ekkor aratóbálakat is rendeztek,természetesen egybekötve az új termésből készült kenyérsütéssel.És dehogy voltak akkoron felállítva bódék,pavilonok,méregdrága bóvlikat árulván.És dehogy vonultak föl politikusok "szentbeszédet" tartván.Egyszerűen csak annyi történt,hogy a nagyon kemény,embertpróbáló munka után egy kis mulatságot,vigasságot csaptak a munkások,befejeztével pedig ment ,ki merre látott új,más munkát keresni.Az uradalmak általában,természetesen ha meg voltak elégedve akkor minden évben visszavárták a kaszásokat,a marokszedőlányokat.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Nem tudom ki ,hogy van vele,mire hogy emlékszik ,de valamikor régen még az ünnepek is mások voltak.Minden ünnepnek volt jelentősége.Ma már minden ünnep " éjszakára esik "
pl: emlékszek rá hogy itt Szolnokon milyen remek ünnep volt a augusztus 20.
Alig vártuk ,hogy este legyen.Gyönyörű volt a Tisza.Mese szépek voltak a " Vízi karneválok " A Zagyván,Tiszán gyönyörű hajó felvonulás ,zene,vigadalom...stb
A légi parádékról nem is beszélve...
Már hetekkel előtte készültünk a munkahelyen az ünnepre...
Nos ezek már a múlté.... sajnos...
:(

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Egy faluban a Búcsú a templom védőszentjének az ünnepén van ! A dombegyházi templom védőszentje Szent István , tehát ekkor tartják e jeles eseményt !
Az egykori vallási ünnepet ma már felváltotta a kirakodóvásár és a mutatványosok felvonulása és az elvándorolt dombegyháziak felkeresik a faluban élő rokonait !
Egy kis jelentéktelen békés megyei adalékként írtam !

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 10 éve

Az augusztus 20-i dátumról több elnevezés juthat eszünkbe, hiszen kevés ünnep van, amelynek ennyi neve alakult volna ki a magyar történelemben. Ez az ünnepnap kötődik Szent István királyhoz, az állam alapításhoz, az alkotmányhoz, a Szent Koronához, valamint az új kenyérhez.

Az utóbbi, azaz az "Új kenyér ünnepének" eredete évezredekre nyúlik vissza, egészen az Ószövetség koráig, mikor az emberek megünnepelték az aratást, a búza betakarítását, s ilyenkor sütötték meg az első kenyereket az új termésből.

Nosza, elő a liszteszsákkal, a dagasztótállal, sütőpapírral, és kezdődjék az ünnepi Kenyér/Kalács-sütő verseny.

Válasz